Оцене за девојчице од сада се неће писати исто као за дечаке. Уместо „одличан“, биће „одлична“. Почела примена родно осетљивог језиka

DJACKA KNJIZICA, ODLICAN USPEH, 2801 2012 FOTO STEFAN PLACKOV

Одредба Закона о родној равноправности која се односи на примену обавезности родно сензитивног језика у медијима, као и области образовања и науке, где ће у случају кршења те обавезе бити прописане казнене одредбе, почела јe  да се примењује, рекла је Зорица Мршевић, ауторка Смерница за примену Закона о родној равноправности. Она је нагласила да закон предвиђа и да су медији у Србији дужни да приликом извештавања користе родно осетљив језик. Међутим, како је објаснила, за њих не постоје прописане казнене одредбе јер су, како наводи, законодавци сматрали да постоји независност медија и да, с тим у вези, за њих не сме бити никаквих санкција.

Напомиње да су бесмислени наводи да ће за кршење одредбе о употреби родно сензитивног језика бити прописане новчане казне или чак казне затвора. Објаснила је да се обавеза коришћења родно сензитивног језика са прописаним казненим одредбама односи на употребу језика у уџбеницима и наставном материјалу, као и у сведочанствима, дипломама, класификацијама, звањима, занимањима и лиценцама, као и у другим облицима образовно-васпитног рада.

„То тачно значи да у уџбеницима треба да буде примена родно осетљивог језика у складу са граматичким родом лица о коме се ради, што значи да ће се у дипломама и сертификатима жене именовати у женском роду. Дакле, оцене за особе женског пола биће уместо одличан, одлична или уместо врло добар, врло добра”, објаснила је Мршевићева.

 

Према њеним речима, у случају кршења те обавезе у образовању и науци, поступак се неће покренути по службеној дужности, већ само у случају да га покрене неко ко има правно релевантан интерес да то уради. Ипак, додаје да је значај Закона о родној равноправности изузетно велики, пре свега због унапређења положаја жена и постизања родне равноправности.

 

„То је једно од темељних начела људских права, један од кључних предуслова за успостављање демократије, владавине права, социјалног мира и правде. То подразумева равноправан положај и могућности за мушкарце и жене у остваривању људских права у свим сферама друштвеног живота, укључујући и заштиту од свих видова насиља”, навела је она.

Како каже, родна неравноправност је још присутна у многим видовима друштвеног живота и често није препозната као таква, већ прихваћена као део традиције, обичаја или, како каже, објашњења да представља нешто што је природно иако нема ничега природног у дискриминацији.

Извор: Политика/zelenaucionica.com

Budi prvi ko će komentarisati

Ostavi komentar

E-mail adresa neće biti objavljena!


*