Исламске земље листом критикују премијера Бенјамина Нетанјахуа због злочина над Палестинцима у Гази, али још увек изостају конкретне и одлучне заједничке акције против Израела који ужива подршку САД и многих западних земаља. Изузетак је Анкара која од првог дана оптужује Тел Авив за ратне злочине и за блокирање дотурања хуманитарне помоћи цивилима који због тога пате и свакодневно умиру од глади.
Анкара која одраније има блиске односе са Хамасом, појачава кампању у исламском свету против Израела. Пре разговора са Бин Салманом Ердоган се у фебруару, први пут после дванаест година, срео и са египатским председником Абделом Фатахом ел Сисијем. Они су се договорили да се заједно ангажују у тражењу трајног и праведног решења палестинског проблема. Каиро, уз Катар, покушава да посредује између Израела и Хамаса, док је Ердоган остао по страни, пошто више не жели, како каже, да види премијера Нетанјахуа, прецртао је његово име.
„Живимо у опасном времену. Геостратешки положај и историја изнова потврђује стару истину: значајну улогу у региону имају четити велике земље – Египат, Саудијска Арабија, Иран и Турска. Ако се исламски свет, а поготово ове четири најмоћније земље не договоре о решавању регионалних проблема, онда ће многе мање исламске земље доживети судбину Палестинаца”, упозорава познати турски новинар и публициста Кемал Озтурк.
Међутим, четири водеће земље у региону све чешће не могу да нађу заједнички језик о многим проблемима, поготово што при том морају да воде рачуна и о интересима моћног савезника с друге стране Атлантика, али и других западних земаља. Неспоразуми се повремено јављају на релацији Анкара–Каиро–Ријад, док се Саудијска Арабија и Иран међусобно оптужују за сва зла на Блиском истоку.
„Израел је терористичка држава која спроводи геноцид над Палестинцима у Гази”, каже он и упоређује премијера Нетанјахуа са нацистима. У Тел Авиву одбацују те оптужбе и наглашавају да Ердоган не може никоме да држи лекције о демократији пошто годинама у својој земљи немилосрдно прогони Курде и политичке неистомишљенике.
Истанбулски медији преносе свакодневне вапаје палестинског народа: „Помагајте, ми умиремо од глади.” Тел Авив, међутим, блокира турске авионе који преко Јордана покушавају да дотуре помоћ становницима Газе. После блокаде дотурања хуманитарне помоћи, Турска је одлучила да обустави извоз појединих производа у Израел све док се не постигне договор о прекиду ватре и омогући „неометан доток” хране и лекова тамошњем становништву, саопштило је Министарство трговине у Анкари. То ограничење се односи на производе од алуминијума, челика, електричне каблове и грађевински материјал.
Аутор: Војислав Лалић/Политика
Budi prvi ko će komentarisati