Kako je objavio „Radar“, brat jednog od osumnjičenih za ubistvo devojčice umro je nasilnom smrću, kako je pokazalo veštačenje Instituta za sudsku medicinu u Beogradu. Tužilaštvo u Zaječaru rezultate veštačenja očekuje tek u ponedeljak.
„Ova policija mučenjem dolazi do iskaza. Sve više poseže za nasiljem da bi tako iznudila priznanja. Ponekad i lažna. Sada zvanično znamo da su mučenje i nasilje standardne policijske metode“, kaže Bjeloš.
„Ovo je neprihvatljivo i nezakonito ponašanje koje svakog treba da zabrine. Ne sme da padne u zaborav ili da se sakrije zato što idemo na izbore“, kaže Bjeloš i dodaje da građani moraju da zahtevaju krivičnu odgovornost.
„U ovom slučaju najviše zabrinjava nekažnjivost“, dodaje ona.
Represivni sistem u vrtlogu nasilja
Policija je ogrezla u brutalnosti, korupciji, kriminalu, dodaje.
„Kada je neko osumnjičen, zna se kako se policija ponaša i kako se prikupljaju dokazi. Ali policija je ovde zakazala svakako jer imamo zločin, a nemamo telo. Krivično delo bez dokaza.“
„Svedočimo dugogodišnjoj politizaciji policije, mešanju političara u policijski rad i sve manje ispravnom postupanju policije“, objašnjava Bjeloš.
Ona upozorava da ovaj slučaj mora da se smesti u širi kontekst u kojem policija i sistem sve više čine štetu svojim građanima. I niko ne odgovara za krivična dela.
„Niko nije odgovarao za smrt pilota Omera Mehića, na primer. Postoji višegodišnja praksa nekažnjivosti. Zbog toga se vrtimo u ciklusu nasilja. Nažalost, umesto da policija doprinese da se nasilje u društvu smanji, ona ovakvim delima doprinosi još većem nasilju“, kaže Bjeloš.
Nakon 3. maja društvo još nasilnije
Podseća da se bliži i godišnjica masovnih ubistva u maju, nakon kojih je, kaže, trebalo nešto da naučimo. Umesto toga, danas živimo u još nasilnijem društvu.
„Sve je ovo povezano i sa slučajem kada točak autobusa ubije ženu i kada radnici umiru na poslu. Postoji kontinuitet nasilja u sistemu koji to nasilje ne kažnjava“, kaže Bjeloš.
Sagovornica „Vremena“ podseća i na strašan zločin koji se desio u Padinskoj skeli.
„Važno je sve ovo povezati u jednu celinu jer ceo pravosudni sistem nije usmeren ka rehabilitaciji. Nego ka osvetničkom kažnjavanju“, kaže Bjeloš.
Beogradski centar za ljudska prava zatražio je od tužilaštva u Zaječaru da obavesti javnost o rezultatima veštačenja na Institutu za sudsku medicinu u Beogradu povodom smrti četrdesetogodišnjeg D. D, brata jednog od osumnjičenih za nestanak i smrt dvogodišnje Danke Ilić, koji je umro 7. aprila u prostorijama policije u Boru.
Policija je potom saopštila da je umro prirodnom smrću, iako mu je navodno brzo ukazana pomoć.
Izvor: Sanja Zrnić/Vreme.com
Budi prvi ko će komentarisati