Velike životne odluke iziskuju isto tako veliki rizik. Nije slučajno da se još u ranim tinejdžerskim danima javlja nesigurnost i zbunjenost. Za pravilan izbor buduće profesije i uopšte obrazovanja potrebno je spoznati svoje afinitete i interesovanja, što pod pritiskom okoline ume da bude veoma težak posao. Upravo u takvim situacijama, profesionalna orijentacija može biti od velike pomoći.
Promenljiva i dinamična sadašnjost i svet u kome se profesije iznova stvaraju i izumiru otežavaju odabir sopstvene karijere. Kako odabrati srednju školu ili fakultet? Šta je najbolje za mene i u čemu mogu da ostvarim svoj maksimum? Profesionalna orijentacija pomaže da se na ova pitanja što lakše i preciznije pronađu odgovori.
Šta je profesionalna orijentacija?
Profesionalna orijentacija predstavlja aktivan proces koji uz pomoć različitih testova, intevjua i ostalih tehnika ispitivanja usmerava sagovnornika na ono što je karakterisično za njegovu ličnost.
Niz različitih koraka upućuje na introspektivni pristup samom pojedincu, koji lakše nalazi odgovore na svoje nedoumice. Profesionalna orijentacija podrazumeva psihološko procenjivanje sposobnosti, ličnosti, interesovanja, motiva i očekivanja, sa ciljem da uspešno izabere buduće zanimanje.
Putem različitih upitnika, pojedinac otkriva svoja interesovanja, sposobnosti, ambicije i sklonosti. Pored toga otkriva šta je to što ga motiviše i podstiče na rad, kao i kakav odnos ima prema radu i šta su mu prioriteti.
Pri testiranju, meri se 7 različitih vrsta inteligencije (verbalno, numeričko, apstraktno, spacijalno i mehaničko rasuđivanje, perceptivna brzina i tačnost, te poznavanje gramatike i pravopisa) povezanih s aktivnostima unutar različitih zanimanja. Naime, što su sposobnosti za neko zanimanje veće, veća je i verovatnoća da će trebati manji angažman za postizanje uspeha.
Takođe, psihologu može biti od koristi i procena dominantnih osobina ličnosti: introvertnost, ekstrovertnost, ambicizonost, agresivnost… Dakle, zatvorenim i povučenim osobama neće odgovarati rad u velikoj grupi ljudi, već samostalni posao koji ne uključuje mnogo kontakata.
Na kraju testova i razgovora, pojedinac dobija preporuku za posao u kojem bi ostvario najveći uspeh imajući u vidu njegov senzibilitet i osobine ličnosti.
Kroz razgovor sa stručnjacima za profesionalnu orijentaciju, različite upitnike i ankete u najvećoj meri možete potvrditi prethodna razmišljanja ili okončati dvoumiljenje. Naravno, niko ne može spoznati bolje od vas samih koja je to najbolja karijera, ali upravo u tako jednom velikom poduhvatu razgovor može imati ključnu pa čak i presudnu ulogu.
Izvor: priredila Nevena Đurović, iSerbia
Budi prvi ko će komentarisati