Da li ste doživeli Spoofing? Bolje ako niste

Fotografija: www.pixabay.com

Prevaranti širom sveta koriste zlonamernu radnju koja ima za cilj da izvuče vaše lične podatke. Kada osetite da se neko pretvara da je neko kome verujete ili da je legitimni prodavac, znajte da ste uvečeni u prevaru koja nosi žargonsko ime Spoofing, piše portal WebMind. 

Prevare nastale Spoofing-om

Prevare po imenu Spoofing su danas dosta česte, a uspevaju zbog poverenja koje kod vaš žele da izgrade prevaranti. Oni pobeđuju kada vas prevare da otkrijete lične informacije, a jedan od najjednostavnijih načina na koji to mogu da postignu je imitiranjem nekoga koga poznajete.

Kada se loši akteri pretvaraju da su neko u koga imate poverenja ili neki legitimni prodavac, ova vrsta prevare se naziva „spufovanje“, a jedna uobičajena taktika u spufovanju je da učine da imejl adresa, tekstualna poruka, veb-sajt ili broj telefona izgledaju kao da su pravi.

 

Iako može imati slično ili isto prikazano ime, domen adresu ili koristiti isti dugme za pozivanje na akciju kao neka poznata kompanija, političar ili šef, to je zapravo obmanjujući čin kako bi vas naveli da preuzmete malver ili otkrijete svoje finansijske podatke.

Spufovanje telefonskih poziva

Nemojte verovati onome što čujete. U segmentu emisije „60 minuta“ iz 2023. godine, etički haker je koristio aplikaciju kako bi stvorio snimak koji je imitirao glas jednog od voditelja emisije. Kroz ovu jezivu sličnost, haker je uspešno tražio od kolege da podeli broj pasoša tog voditelja u telefonskom pozivu, objavio je portal Huffpost.

U ovakvim slučajevima, „najbolje što možete uraditi je reći: ‘Moram da te pozovem za minut’,“ rekao je Klif Štajnauer, direktor informacione bezbednosti i angažovanja u Nacionalnoj alijansi za sajber bezbednost.

Ako je kolega u „60 minuta“ prekinuo poziv i pozvao šefa, dobio bi svog šefa, a ne napadača. Da biste sprečili ovu vrstu spufovanja, postavite tajnu reč koju možete tražiti kao način provere, predložio je Štajnauer.

Generalno, veliki znak da je pozivalac prevarant nije u tome kako legitimno izgleda ili zvuči, već u onome što vas traži da uradite. Uobičajeno je da primite nasumičan poziv koji vam deli informacije, kao što je recept spreman za preuzimanje iz apoteke. Ali trebali biste biti sumnjičavi ako pozivalac hitno traži od vas da podelite osetljive informacije kako bi nastavili razgovor.

Pročitajte više na portalu WebMind.

Izvor: BIZLife/WebMind (Nemanja Kuč)

Foto: Dall-E3 (WebMind)

Budi prvi ko će komentarisati

Ostavi komentar

E-mail adresa neće biti objavljena!


*