Jogom protiv stresa

Na jednom univerzitetu u Teksasu , uvedeni su časovi joge u svrhu istraživanja njenog uticaja na život studenata. Studenti su pohađali časove joge dva puta nedeljno u trajanju od po 75 minuta. Uvodni deo svakog časa bio je posvećen teorijskom upoznavanju sa jogom, njenom istorijom i vrstama, a zatim se prelazilo na praksu. Na kraju svake nedelje, studenti su odgovarali na pitanja poput Koji segment joge je Vama najvažniji? Kako je joga uticala na Vaš život? Opišite filozofiju joge svojim rečima. Kako je joga uticala na Vašu koncentraciju?

Studenti su rekli da su se, nakon što su krenuli sa praktikovanjem joge, osećali smirenije i opuštenije. Zabeležen je i njen pozitivan uticaj  na probleme sa spavanjem i koncentracijom. Efekti su ostali prisutni tokom celog semestra. Ispitanici takođe navode da im je joga pomogla da bolje uče, da se fokusiraju na „sada i ovde“, da obraćaju pažnju na detalje i da sve aktivnosti i zadatke obavljaju sa potpunom posvećenošću. Neki od završnih komentara studenata su sledeći:
–  „Ono što najviše volim u vezi joge je činjenica da me smiruje. Koliko god loš dan ili nedelju da sam imala, ovo je čas na koji mogu da dođem pod velikim stresom a izađem sa njega potpuno opuštena. Čini mi se da joga smiruje moje nerve i da moj život čini mnogo manje stresnim.“
– „Pre nego što sam počela da radim jogu, stalno sam bila pod stresom, zbog škole i zbog života generalno. Baš sam loše spavala. I dalje sam pod stresom zbog svega, ali sada znam tehnike disanja koje me smiruju i znam kako da analiziram šta je to što mi stvara stres, a onda mogu sa time da se nosim.“
– „Ranije sam bila kao pčela koja leti sa cveta na cvet, stalno sam skakala sa jedne obaveze na drugu, nisam znala da usporim i zapravo razmislim o onome što radim. Joga mi je pomogla da naučim da udahnem duboko, zastanem i razmislim pre nego što nešto uradim.“

Brojne studije saglasne su da postoji pozitivan uticaj joge na fizičko i mentalno zdravlje ljudi. Od uticaja na fizičko zdravlje, značajni su poboljšanje disanja, snižavanje krvnog pritiska i holesterola, jačanje imunog sistema i regulacija metabolizma. Neke od koristi za mentalno zdravlje su upravljanje stresom, bolja koncentracija, poboljšanje efikasnosti učenja, upravljanje emocijama i bolje raspoloženje. Još jedna pozitivna strana joge jeste što se rezultati vide i uz minimalne napore, već uz 10-15 minuta vežbanja 2-3 puta nedeljno.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *