Za jedno naselje u Beogradu građani kažu da je svetla tačka urbanizma i da je prava oaza u odnosu na ostatak prestonice koja se skrnavi.
Na domaćem X-u nedavno se pokrenula priča o naselju Cerak Vinogradi za koje kažu da je jednostavno prelepo, da je pravi primer onog komšiluka iz snova, da je projektovano po meri čoveka i porodice.
Kažu kako je to fenomenalno naselje sa toliko zelenih površina i nezamislivo u današnjoj gradnji.
Cerak Vinogradi su beogradsko naselje projektovano krajem 1970-ih godina i to je vrhunski primer kasne moderne. Samo ime opisuje prethodno stanje: cerova šuma i vinogradi.
Autori Milenija i Darko Marušić i Nedeljko Borovnica su dobili prestižnu Oktobarsku nagradu Grada Beograda za ovaj projekat 1981. godine.
Takođe, uz novobeogradski Blok 23, naselje Cerak Vinogradi deo su stalne kolekcije Muzeja moderne umetnosti MoMA u Njujorku. Posle izložbe u njujorškom muzeju „Ka betonskoj utopiji – arhitektura Jugoslavije od 1948. do 1980“, odabrani su projekti iz Srbije za njegovu stalnu postavku, piše Gradnja.rs.
Naselje je čisto stambenog tipa, sa manjim komercijalnim sadržajima i velikim parkovnim, zelenim površinama. U sklopu naselja je sve ono osnovno što vam treba – supermarket, medicinska ambulanta, osnovna škola, obdanište.
Zanimljivo je da su sve ulice naselja imenovane po vrsti drveta koje čini drvored u ulici: Jasenova ulica, Kedrova ulica, Borova ulica, Kestenova ulica…
U posebnom članku na Vikipediji o ovom naselju stoji da je tip zgrade stambeni blok, prizemlje+6 spratova ili prizemlje+3 sprata (i tri devetospratnice), upareni u nizu čineći jednu ulicu. Saobraćaj je samo lakog tipa, prilaznim putevima zgradama, unutar naselja, dok se velike saobraćajnice nalaze samo na obodu (odvojene od stambenog dela zelenim površinama) – Kneza Višeslava, Pilota M. Petrovića, Jablanička, Ibarska magistrala.
Naselju pripadaju Vidikovac, Skojevsko naselje i novija proširenja Filmskog grada i Žarkovo. Naselje je udaljeno nekoliko autobuskih stanica od Banovog brda, Save i Ade Ciganlije. Dobro je povezano sa ostatkom grada autobuskim linijama.
Zbog arhitektonsko-urbanističkih vrednosti celo naselje je pod režimom potpune zaštite u Generalnom urbanističkom planu grada, što označava potpuno očuvanje naselja, bez promena – dozvoljene su delimične promene namene unutar objekata, ali bez izmene autentičnosti i arhitektonske vrednosti objekata.
Ipak, na kraju neki napominju da Cerak Vinograde ne treba previše hvaliti – u suprotnom će građevinska mafija da počupa zelenilo i napravi neki betonsko-stakleni kompleks, tj. sasvim ga uništi.
Izvor: Nova.rs
Budi prvi ko će komentarisati