U istoriji gimnastike njeno ime je ispisano velikim slovima, slavna Nađa Komaneči je 1976. postala prva gimnastičarka u istoriji Olimpijskih igara koja je dobila maksimalnu prosečnu ocenu 10. Nađa Komaneči, Nadal, Karl Luis i Serena Vilijams su sinoć na brodu nosili plamen, a njeno nasmejano lice oduševilo je sve one koji su pre mnogo godina gledali ovu vrhunsku sportistkinju.
Višestruka šampionka Evrope i sveta je u gimanstici ostavrila istorijske uspehe, danas živi u Americi i aktivna je na društvenim mrežama.
I dok je njena sportska karijera blistava, životna priča je, nažalost, daleko od toga.
Znate kako kažu – talenat ne može da se sakrije pa je tako legendarni trener Bela Karolji, obilazeći lokalne škole u potrazi za nadarenim gimnastičarkama, uočio Nađino umeće koja je sa samo šest godina bez greške izvodila gimnastičke poteze.
Karolji je zatražio dozvolu od Nađinih roditelja da je povede sa sobom i trenira je. Prihvatili su, a ona je pokazala izvarednu marljivost, trenirajući po tri sata dnevno. Imala je tada sedam godina.
Samo nekoliko meseci kasnije Nađa je debitovala na gimnastičkom takmičenju, nije imala uspeha, ali je zato počela da intenzivnije trenira.
Jedna od najboljih
Nije prošlo mnogo vremena, a ona je postala jedna od najboljih u zemlji. Ušla je u ligu velikih. Kada je imala 13 godina, takmičila se na Američkom prvenstvu u Njujorku gde upoznala američkog gimnastičara Barta Konera, koji je mnogo kasnije postao značajan muškarac za nju.
Pomenuti uspeh na OI u Montrealu pretvorio ju je u svetsku zvezdu. Rumunska vlada je nju i njenu porodicu nagradila jednomesečnim odmorom i automobilom.
U trenutku očaka popila je izbeljivač za veš. Pronašli su je na vreme, odveli u bolnicu i Nađa je bila spasena.
Takmičila se na Olimpijskim igrama u Moskvi. Nije bila u vrhunskoj formi. Osvojila je dva zlata i dva srebra i nije bila zadovoljna time.
Tenzija između Rusa i Rumuna je tada bila na vrhuncu. Rumunski treneri sumnjali su u korektnost sudija. Nađin trener Bela javno je izrazio nezadovoljstvo, pa je njegova porodica pala u nemilost političkih vlasti.
Pokušaj samoubistva i pakao od života
Po odlasku u Ameriku, Bela je zatražio azil za njega i porodicu. Bio je to šok za Nađu koja se vratila u domovinu.
Počeo je tada pakao. Vlasti su joj zabranili da napušta zemlju, prisluškivali su joj telefon, otvarali poštu i pratili je svuda.
Naterali su je da se zabavlja sa Nikom Čaušeskuom, sinom komunističkog diktatora Nokolaje Čaušeskua. Kasnije je ispričala da ju je naslednik bivšeg predsednika silovao.
Dan kasnije Nađa je u tajnosti pobacila bebu i nakon toga pokušala da izvrši samoubistvo. Popila je čašu izbeljivača. Izjavljivala je kasnije da je samo uzela pogrešnu čašu.
Nađa je rešila da pobegne iz zemlje. Sa pet begunaca je prateći instrukcije Konstantina Panaita preplivala Dunav i pešačila kilometrima do mađarske granice. Primili su je u Mađarsku, a onda joj dozvolili da uđe u Austriju gde se srela Panaitom sa kojim je otišla u američku ambasadu koja joj je ponudila politički azil i karta u jednom pravcu za Njujork.
U Americi je imala Belu, Barta Konera, Rumune koji su poput nje izbegli iz zemlje.
Morala je da sledi precizan plan pa kad god je neko pokušao da je kontaktira, sve je išlo preko Panaita. Nikada joj nije prosleđivao pozive i nije nikome dopuštao da priča s Nađom. Pričalo se zbog toga da se njih dvoje zabavljaju (Panait je bio oženjen).
Uspela je da se poveri dobrom prijatelju koji je zapretio Panaitu. Uplašio se policije, pa je pobegao i to sa Nađinom ušteđevinom.
Veliku promenu u njenom životu donela je veza sa Konerom sa kojim se zbližila. Venčali su se 1996. u Rumuniji po njenoj želji. Imaju dvoje dece.
Autor: Jelena Milenković/Blic.rs
Leave a Reply